Czym jest echo serca płodu?
Jednym z najważniejszych i najbardziej podstawowych badań przeprowadzanych podczas ciąży jest echo serca płodu (echokardiografia). Badanie to pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości dotyczących układu krążenia u nienarodzonego dziecka. Czym właściwie jest to badanie i dlaczego warto je wykonać? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Echo serca płodu – czym jest?
Echo serca płodu to badanie wykonywane w okresie prenatalnym. Pozwala ono wykryć wszelkie zaburzenia związane z pracą serca u nienarodzonego dziecka. Jest to badanie nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne zarówno dla matki, jak również dla płodu. Odpowiednia diagnostyka w okresie prenatalnym pozwala skutecznie ochronić życie nienarodzonego dziecka.
Jakie choroby można wykryć dzięki temu badaniu?
Echo serca płodu (echokardiografia) pozwala na wykrycie problemów związanych z wadami anatomicznymi serca lub zaburzeniami krążenia. Wśród najczęściej diagnozowanych zaburzeń u nienarodzonych dzieci można wyróżnić m.in. wady zastawek, hypoplazję prawego i lewego serca oraz tetralogię Fallota. Echo serca najczęściej przeprowadza się w okolicach 30. tygodnia ciąży. Można również przeprowadzić takie badanie wcześniej, ponieważ pełna ocena narządów możliwa jest już w okolicach 18. tygodnia ciąży.
Dlaczego warto wykonać echo serca płodu?
Echokardiografia to zdecydowanie jedno z najważniejszych i najbardziej podstawowych badań wykonywanych w okresie prenatalnym. Takie badanie pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń związanym z układem krążenia. Warto wykonać takie badanie w ciąży, ponieważ w przypadku odpowiednio wcześnie zdiagnozowanej wady serca, kobieta ma możliwość urodzenia w specjalistycznym ośrodku, w którym dziecko zostanie objęte fachową opieką bezpośrednio po urodzeniu. Większość zaburzeń związanych z układem krążenia u nienarodzonych dzieci można wyleczyć już na etapie ciąży. Nie należy zatem bagatelizować kwestii, jaką jest diagnostyka prenatalna i warto regularnie badać się w trakcie ciąży, aby zadbać o zdrowie swoje i dziecka.