Grudzień to czas wzmożonych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. W tym miesiącu planujemy zakup prezentów dla najbliższych, zastanawiamy się, jak przyozdobić dom i ustalamy menu na wigilijną kolację dla najbliższych osób. Każda z tych czynności wymaga czasu, dlatego nie warto odkładać ich na ostatnią chwilę.
Stopniowe przygotowania do świąt pozwalają nam racjonalnie zaplanować niezbędne zakupy, oddelegować zadania pozostałym domownikom i rozłożyć w czasie wszystkie swoje obowiązki. Dzięki temu świąteczna atmosfera nie będzie naznaczona pośpiechem i stresem, a jedynie radością i spokojem.
Dekoracje świąteczne do domu i ogrodu
Tym, z czym zdecydowanie nie musimy czekać do ostatniego momentu jest kupno dekoracji i przystrojenie nimi domu. Im wcześniej zadbamy o świąteczny klimat wokół nas, tym szybciej poczujemy wyjątkową atmosferę nadchodzących dni. W sklepach znajdziemy mnóstwo wspaniałych dekoracji, takich jak łańcuchy i kurtyny świetlne, wieńce i stroiki na stół, obrusy, serwety i bieżniki, świeczniki oraz ozdobne figurki. Wszystkie te rzeczy możemy wykorzystać w pomieszczeniach. Ale jeśli chcemy udekorować balkon lub ogród, bez problemu kupimy też asortyment zewnętrzny – głównie są to lampki, świecące figurki oraz zielone girlandy – sprawdź sezonową ofertę na kaufland.pl.
Jeśli natomiast wolimy własnoręcznie wykonane ozdoby, możemy je przygotować sami. Wystarczy przystroić drzewko, które rośnie w naszym ogrodzie lub na balkonie, ze świeczek, bombek, szyszek i małych łańcuszków stworzyć oryginalne przybranie stołu, a styropianowa oponka z powodzeniem może posłużyć nam jako baza do wieńców, które położymy lub komodzie lub powiesimy na ścianie.
Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe
Kolejnym niezwykle ważnym elementem świątecznych przygotowań jest zaplanowanie potraw, które będziemy serwować podczas spotkań z najbliższa rodziną. Pierwsze ustalenia można zacząć już teraz, podobnie zresztą jak zakupy czy gotowanie tych najbardziej czasochłonnych potraw.
- Na kilka tygodni przed świętami możemy przygotować piernik lub pierniczki, pierogi, uszka, bigos czy zakwas na barszcz.
- Kilka dni przed rodzinną kolacją możemy zamarynować śledzie np. w occie, oleju lub sosie pomidorowym,
- W ostatniej kolejności, najlepiej dzień lub dwa przed świętami przychodzi czas na pieczenie ciast, ugotowanie zupy i przygotowanie ryby po grecku lub ryby w galarecie.
Dzięki takiej organizacji możemy przejść przez czas przygotowań ze spokojem. Warto też włączyć w te zadania wszystkich domowników, którzy chętnie pomogą nam ozdabiać mieszkanie, samodzielnie tworzyć dekoracje, a także bawić się w kuchni i ze smakiem testować świąteczne przepisy.