W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszy się faktura marża – co trzeba wiedzieć postaramy się wyjaśnić poniżej. Każdemu zdarzyło się kiedyś kupić używany samochód w komisie lub telefon komórkowy w serwisie aukcyjnym. Są to sytuacje, kiedy może mieć miejsce wystawienie faktury VAT marża.
Co to jest faktura marża?
Jest to specjalny dokument dotyczący procedury rozliczania podatku. W tym artykule wymienimy zalety wystawienia takiej faktury, a także podpowiemy, kto może ją wystawić oraz kiedy. Trzeba też dokładnie omówić definicję marży w podatku VAT. Jest to oczywiście różnica między kwotą, którą musi zapłacić nabywca danego towaru a ceną nabycia. Dodatkowo różnica powinna być zmniejszona o dokładną kwotę podatku. Warto mieć na uwadze, że przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, dlatego trzeba regularnie obserwować zmiany, żeby być ze wszystkim na bieżąco.
Sposób rozliczania podatku
W skrócie sprzedawca odprowadza podatek VAT jedynie od swojej marży. W takiej sytuacji z faktury zakupu nie ma możliwości odliczenia VAT. Dla sprzedawców jest to naprawdę atrakcyjna forma. W normalnej sytuacji to od pełnej wartości sprzedanych usług lub produktów naliczany jest podatek VAT. Są to oczywiście zasady ogólne, od których istnieją pewne wyjątki. Faktura VAT marża różni się tym, że tylko prowizja, którą pobiera sprzedawca jest opodatkowana. To wszystko sprawia, że sprzedawca może odprowadzić do urzędu skarbowego zdecydowanie niższą kwotę podatku VAT. W ustawie VAT została dokładnie przedstawiona Faktura marża – co trzeba wiedzieć dowiesz się z tej ustawy.
Kogo dotyczy faktura VAT marża?
Jeśli masz problem ze zrozumieniem poszczególnych przepisów to warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem lub doradcą podatkowym. Trzeba również pamiętać, że faktura VAT marża dotyczy jedynie określonych grup podatników. Są to przede wszystkim podatnicy, którzy świadczą usługi turystyczne, dokonują dostaw dzieł sztuki, dokonują dostaw towarów używanych oraz dokonują dostaw przedmiotów kolekcjonerskich. Usługi, które wynikają z bezpośredniej korzyści turysty to zakwaterowanie, ubezpieczenie, wyżywienie oraz transport. Nie ma znaczenia tak naprawdę, kto nabywa usługi turystyczne, jeśli podatnik działa na rzecz nabywcy i to na własny rachunek lub we własnym imieniu. Osoby, które sprzedają towary używane powinny stosować oznaczenie „procedura marży – towary używane”.