Trzeba naprawdę bardzo mocno przyłożyć się do tego, aby zostały wybrane odpowiedniej jakości śruby… Coraz więcej osób w tym celu decyduje się na elementy spełniające normy ISO/DIN/PN. Co warto wiedzieć właśnie w tym konkretnym temacie? Po co w ogóle jest stosowana konwersja?
Co znaczą poszczególne skróty?
Za normy ISO odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Ten podmiot został założony 72 lata temu – na terenie Londynu. Obecnie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna posiada swoją siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Warto zapamiętać sobie raz na zawsze, że normy ISO są najbardziej powszechne. Stosuje się je bowiem na rozmaitych kontynentach. Od samego początku do tej organizacji należy Polska, czyli od 1947 roku. Co oznacza skrót DIN? Pochodzi on od słów Deutsches Institute für Normung. Niemiecki Instytut Normalizacyjny- z siedzibą w Berlinie – ma rozmaite zadania do spełnienia. Między innymi jest to wprowadzanie, kontrola jakości wyrobów, publikowanie norm. Fachowcy z tego podmiotu zajmują się również pracami naukowo-badawczym, badaniami przemysłowymi. Należy podkreślić, że ta instytucja należy do Międzynarodowej organizacji Normalizacyjnej od 1951 roku. Na sam koniec zostawiliśmy sobie skrót PN. To nic innego, jak Polskie Normy. Tutaj podmiotem – kolokwialnie pisząc – dowodzącym jest Polski Komitet Normalizacyjny. Ma on za zadanie zatwierdzać, rozpowszechniać, w razie czego wycofywać Polskie Normy – w przypadku konkretnych produktów niespełniających określonej jakości itp.
Po co jest stosowana konwersja?
Dużo osób zastanawia się jednak, po co tak naprawdę stosowana jest konwersja ISO/DIN/PN? Najlepiej będzie wyjaśnić to na konkretnym przykładzie – weźmy pod lupę nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową. Trzeba bowiem od razu zaznaczyć, że te działania (konwersja) mogą być wykonywane w przypadku rozmaitych akcesoriów. Są to nie tylko nakrętki, ale także kołki, śruby, wkręty, podkładki itp. Załóżmy, że macie zamiar kupić nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową od zagranicznego dostawcy. Potrzebne są Wam bowiem do firmy lub do Waszego sklepu (chcecie je potem po prostu sprzedawać drożej). W takiej sytuacji wiedza na temat oznaczenia ustanowionego przez Polski Komitet Normalizacyjny (PN 82175) nie wystarczy. Wszystko jest spowodowane tym, że PN są stosowane jedynie na terenie naszego kraju… Po to stosuje się zatem tabelę konwersji, aby poznać pozostałe oznaczenia. W tym przypadku są to DIN 985 i ISO 10511. Wtedy złożycie dokładne zamówienie na nakrętki samohamowne z wkładką poliamidową.